Zróżnicowany rak tarczycy

Najczęstszą postacią raka tarczycy u dzieci, stanowiącą ponad 90% zachorowań jest rak brodawczakowaty (carcinoinci papillare), charakteryzujący się wysokim stopniem zróżnicowania morfologicznego, powolnym wzrostem, brakiem naciekania najbliższej okolicy oraz późnym tworzeniem przerzutów. Rozwija się on wolno, czasem wiele lat, dając przerzuty drogami chłonnymi najczęściej do węzłów szyi, rzadziej do płuc. Często obserwuje się szybszy wzrost przerzutu niż ogniska pierwotnego, którym może być mały, niewyczuwalny guzek w tarczycy. Znacznie rzadziej u dzieci występuje rak pęcherzykowy (carcinoma folliculare), zaliczany do raków o złośliwości umiarkowanej. Daje on częściej przerzuty drogą krwi do kości i płuc. Spotykane są również u dzieci formy mieszane (carcinoma papillofolliculare) (5).

Objawy i rozpoznanie. Pierwszym objawem jest guzek tarczycy lub powiększenie, •częściej jednostronne, węzłów chłonnych szyi. Obydwa te objawy mogą występować jednocześnie. Guzek tarczycy, pojedynczy lub mnogi, zwykle wykrywany jesL przypadkowo. Współistnienie powiększonych węzłów chłonnych szyi, brak ruchomości lub znaczna twardość guzka i jego szybki wzrost budzą podejrzenie sprawy złośliwej. Węzły chłonne szyi zwykle przypominają chroniczne zmiany zapalne i takie bywa często pierwsze rozpoznanie (18). Są one niebolesne, liczne lub pojedyncze, mogą rozwijać się’w ciągu miesięcy lub lat. Średnio w 74% przypadków raka zróżnicowanego już w czasie pierwszego badania stwierdza się przerzuty do węzłów szyi, a w 14% do płuc (5). Zmiany w płucach stwierdzone w czasie przypadkowego badania rentgenowskiego klatki piersiowej mogą być przerzutami i prowadzić do wykrycia raka tarczycy. Bywa, że są one uważane za zmiany zapalne. Zwykle czynność tarczycy jest prawidłowa (eutyreoza). Bardzo rzadko rak rozwija się w tarczycy z nadczynnością, wyjątkowo zaś w tarczycy niedoczynnej.

Rozpoznanie opiera się na objawach klinicznych, wynikach badania scyntygraficznego tarczycy (guz „zimny”) i przede wszystkim na badaniu morfologicznym tkanki guza (biopsja). Konieczne jest w każdym przypadku badanie rentgenowskie narządów klatki piersiowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi

instytut.yonelle.pl/oferta/medycyna-estetyczna/hanbang/ mediraty opinie