Wyniki leczenia raka tarczycy

W zróżnicowanym raku tarczycy u dzieci rokowanie jest dobre (3, 5, 25). Istnienie przerzutów w węzłach chłonnych szyi, a nawet w płucach nie pogarsza rokowania (15, 25). Procent długoletnich przeżyć (10-30 lat) jest wysoki i wynosi od 80 do ponad 90%. Naturalnie długoletnie przeżycie nie jest jednoznaczne z wyleczeniem, gdyż przerzuty mogą wystąpić w kilkanaście lat po rozpoznaniu i leczeniu. Dlatego dzieci te wymagają okresowej, wieloletniej kontroli (badanie kliniczne i scyntygra-ficzne) i powinny być przekazywane pod opiekę poradni dla dorosłych (16, 25).

Ze względu na występowanie raka tarczycy u dzieci po leczeniu nowotworów złośliwych innych narządów konieczna jest również w tej grupie chorych wieloletnia kontrola tarczycy.

Rokowanie w rakach niezróżnicowanych jest niepomyślne, a uzyskane kilkuletnie przeżycia są nieliczne (4). W raku rdzeniastym występującym rodzinnie rokowanie jest lepsze, zwłaszcza gdy tarczycę usunięto we wczesnym stadium choroby przy nie zmienionym klinicznie gruczole. Po operacji konieczna jest u tych dzieci okresowa kontrola stężenia kalcytoniny we krwi po podaniu pentagastryny jako metoda wczesnego wykrycia przerzutów (22).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *