Wole guzkowe

Rzadko występuje u dzieci. Może się ono rozwijać w przypadkach nie leczonego w ogóle lub leczonego niewłaściwie wola, w którym po kilku latach dochodzi do, rozwoju guzków i torbieli. Proces tworzenia się tych zmian u dzieci jest długotrwały, stąd wole guzkowe najczęściej obserwuje się po 10 r.ż. Może ono również występować u dzieci młodszych. W wolu guzkowym czynność tarczycy jest najczęściej prawidłowa (eutyreoza). Przy badaniu palpacyjnym w powiększonym gruczole wyczuwalne są guzki różnej wielkości i konsystencji. Mogą to być gruczolaki lub torbiele koloidowe. Wole może osiągnąć znaczne rozmiary i uciskać tchawicę i przełyk.

W każdym przypadku są wskazania do badania ultrasonograficznego i scyntygrafii tarczycy. U dzieci i młodzieży do lat 18 guzki „zimne” w wolu stanowią 39% (10). U dzieci częściej niż u dorosłych w wolu guzkowym rozwija się rak. Dlatego jest ono wskazaniem do leczenia operacyjnego, zwłaszcza gdy powiększa się, daje objawy uciskowe na narządy szyi i zawiera guzki „zimne”. Guzek „zimny” jest wskazaniem do przedoperacyjnego badania morfologicznego (biopsja) lub doraźnego badania w czasie operacji.

Leczenie operacyjne polega na wycięciu zmienionych guzkowato części powiększonej tarczycy. Najczęściej jest to subtotalne wycięcie gruczołu z oszczędzeniem nie zmienionych jego części (26). Zasady techniki operacyjnej podano na str. 361.

Po operacji dziecko musi być pod opieką endokrynologa ze względu na możliwość nawrotu wola, jak też na ewentualną pooperacyjną niedoczynność tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *