Układ rurki T

Układ rurki T można zmodyfikować przez dodanie na końcu rurki zbiornika otwartego z drugiej strony. Po dożylnym podaniu barbituranu i środka zwiotczającego taki układ pozwala na zastosowanie wentylacji mieszaniną anestetyczną pod dodatnim ciśnieniem07. W innej modyfikacji rurka, którą dopływają świeże gazy anestetyczne, i rura y/ydechowa są w jednej płaszczyźnie98. Opisano układ odprowadzający gazy zużyte, którego stosowanie zapobiega zanieczyszczeniu atmosfery sali operacyjnej09.

Odruchy krtaniowe u dzieci są bardzo żywe, a głośnia mała w stosunku do wielkości ciała. Rurka przesunięta z łatwością przez nozdrza może nie zmieścić się w krtani, której najwęższa część jest na poziomie chrząstki pierścieniowatej. Ze względu na gumowe ściany największa rurka w krtani dziecka bardzo znacznie zmniejsza jej pojemność.

Krtań u niemowląt i dzieci jest bardzo wysunięta do przodu. Wymiar rurki intubacyjnej można w przybliżeniu dobrać stosując następujące wskazówki: dziecko dwuletnie wymaga rurki o średnicy 5 mm, czteroletnie – rurki 5,5 mm średnicy, sześcioletnie — ‚6 mm, ośmioletnie – 6,5 mm, dziesięcioletnie – 7 mm, dwunastoletnie – 7,5 mm. Opisano przyrząd do pomiaru długości rurki dotchawiczej100.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *