Tężyczka

Tężyczka. Występuje wskutek uszkodzenia lub usunięcia przytarczyc. U chorych po tych operacjach konieczna jest częsta kontrola stężenia wapnia we krwi, które może być zmniejszone. Objawy tężyczki (parestezje palców oraz skóry twarzy, bóle i kurcze mięśniowe, drgawki, utrata przytomności, dodatni objaw Chwostka) wymagają dożylnego podania 10% Calcium gluconatum w ilości od 5 do 10 ml z prędkością 0,5 do 1 ml/min oraz witaminy D2. Następnie podaje się doustnie Calcium chloratum 10% oraz w dalszym ciągu witaminę D2 (2).

Wyniki leczenia wola nadczynnego. Wyniki leczenia chirurgicznego choroby Gra- vesa-Basedowa są dobre, procent powikłań w postaci uszkodzenia nerwów krtaniowych lub przytarczyc w doświadczonych ośrodkach jest niski (1%).

Nawroty choroby po leczeniu chirurgicznym występują w 10% w porównaniu z leczeniem zachowawczym, po którym mogą stanowić 50%. W połowie przypadków po operacji obserwowana jest przejściowa lub stała niedoczynność tarczycy, wymagająca leczenia zachowawczego (1, 2).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi

dentysta warszawa aparat na zęby przeźroczysty www.klinikasfera.pl/medycyna-estetyczna/62-laser-frakcyjny-co2-usuwanie-blizn