Technika intubacji przez nos

a) haczyka z drutu wprowadzonego do gardła w celu poruszania końca rurki do przodu i do tyłu67 b) plastykowego cewnika wprowadzonego przez igłę Tuohy wbitą w więzadło pier- ścienno-tąrczowe do krtani i na zewnątrz przez nos cewnik ten stanowi prowadnicę dla rurki nosowo-tchawiczej

c) fibroskopu (zmodyfikowanego choledochoskopu)58. Powodem trudności we wprowadzeniu rurki może być wysunięty łuk kręgu szczytowego, ponadto z możliwością uszkodzenia pokrywającej go błony śluzowej. Pomocą w przezwyciężeniu tej trudności może być cienki cewnik do odsysania, przewleczony przez rurkę i wyprowadzony przez usta. Jego pociąganie powoduje przemieszczenie końca rurki, który pokonuje zwężenie59.

Krwawienie z nosa. Wygląda nieładnie, ale rzadko przeszkadza w anestezji, czy jest powodem dolegliwości pooperacyjnych. Częściowe zaciśnięcie rurki zniekształconą małżowiną lub skrzywioną przegrodą nosa itp., powoduje utrudnienie oddychania. Można wykorzystać drugie nozdrze lub za- intubować przez usta.

Technika intubacji przez nos w laryngoskopie. Jeżeli nie uda się intubacja na ślepo, a pożądana jest intubacja nosowo-tchawicza, należy zastosować ten właśnie sposób.

Po wprowadzeniu w anestezję należy włożyć laryngoskop, podobnie jak do intubacji przez usta. Koniec rurki, wsunięty do dolnego gardła, wprowadza się pomiędzy struny albo ostrożnymi ruchami rurki, albo za pomocą kleszczyków do intubacji. Jeżeli rurka jest bardzo wygięta, może oprzeć się o przednie spoidło krtani. Żeby pokonać tę trudność, należy, trzymając rurkę opartą o spoidło, wyjąć laryngoskop, przygiąć głowę i wprowadzić rurkę „na ślepo”. Czasem zdarza się, że nie udaje się wpro-wadzić rurki przez nos do tchawicy należy wtedy zaintubować przez usta.

Jedna odpowiedź na „Technika intubacji przez nos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *