Sprzęt

RURKI. Tradycyjne są z gumy mineralizowanej, o dużym świetle, podobne do stosowanych przez Magilla. Można je używać zarówno do intubacji przez nos, jak i przez usta te ostatnie mają grubsze ściany. Rozmiar odnosi się do wewnętrznej średnicy w milimetrach.

Inne rurki wytwarzane są z półsztywnego materiału, np. firma Portex produkuje rurki z polichlorku winylu23 ogrzane i wystudzone na wygiętej prowadnicy metalowej przyjmują jej kształt. Inny rodzaj wytwarzany jest z nylonowej spirali oblanej lateksem taka konstrukcja zapobiega zaginaniu24. Rurki typu Oxford, o kształcie odwróconej litery L25, mają dwa ramiona, które są tak wymodelowane do drogi od ust do tchawicy, żeby nie zaginały się nawet przy pełnym przygięciu głowy. Ich średnica we-wnętrzna jest jednakowa na całej długości, ale ściany są dwa razy grubsze w części pozostającej w ustach i gardle. Rurkę można wprowadzić pomiędzy struny samą lub przy użyciu wygiętej prowadnicy albo długiego gumowego cewnika. Rurki mogą mieć stałe mankiety uszczelniające.

MYCIE. Rurki należy myć wodą z mydłem z zewnątrz i wewnątrz przy użyciu szczotki do probówek. Ogrzewanie do 75°C przez 10 minut (pasteryzacja) niszczy potencjalnie szkodliwe formy wegetatywne, nie niszcząc względnie nieszkodliwych przetrwal- ników26. Rurki gumowe, można bez szkody wyjaławiać w autoklawie do sześciu razy. Wiele szpitali używa rurek jednorazowych jest to jednak kosztowne. Wiele firm dostarcza obecnie rurki sterylizowane promieniami gamma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *