Przyspieszenie oddechu występuje:

-1. W głębokich stopniach anestezji, z powodu przedawkowania trójchloroetylenu. Leczenie polega na zmniejszeniu stężenia lub wyłączeniu dopływu par. 2. W płytkich stopniach anestezji, z powodu stymulacji chirurgicznej. Leczenie takiego stanu nie polega na zwiększeniu stężenia trójchloroetylenu, lecz na pogłębianiu poziomu „uśpienia podstawowego” przy użyciu tiopentalu lub narkotycznego środka przeciwbólowego. Gdy reakcja na pobudzenie chirurgiczne jest wyraźnie zaznaczona, skuteczniej działa tiopental. Wtedy natomiast, gdy do przyspieszenia oddechu dochodzi stopniowo, w ciągu pewnego czasu, skuteczniejsze są narkotyczne środki przeciwbólowe, np. pentazocyna127.

UKŁAD POKARMOWY. Pooperacyjne nudności i wymioty występują rzadziej niż po eterze lub chloroformie, lecz częściej niż po halotanie. Wzrost wydzielania śliny nie jest zbyt duży.

UKŁAD MIĘŚNIOWY. Trójchloroetylen słabo zwiotcza mięśnie. Nie należy zwiększać jego dawki w celu uzyskania zwiotczenia, natomiast samo zastosowanie trójchloroetylenu zmniejsza dawkę niedepolaryżujących środków zwiotczających, potrzebną, przy zabiegach w obrębie jamy brzusznej128.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *