Potworniak tarczycy u noworodka

Spotykany jest bardzo rzadko. Niektórzy uważają, że wszystkie potworniała szyi rozwijają się najprawdopodobniej z zarodkowych tkanek tarczycy. Opisano ponad 130 przypadków potworniaka szyi u dzieci (9). Potworniak tarczycy jest guzem łagodnym, dającym w większości objawy zaraz po urodzeniu. Jest on zwykle owalny, o dość zbitej konsystencji, z ogniskami torbielowatymi, miejscami

o nierównej, guzkowatej powierzchni. Odróżnia się go od wola, w którym cała tarczyca jest rÓMaiomiernie powiększona i ma bardziej jednolitą konsystencję. Częściej umiejscawia się w jednym płacie, ale może też zajmować obydwa. Bywa, że zajmuje przednie górne śródpiersie, uciskając na jego narządy (9). Duże guzy przemieszczają tchawicę i przełyk dając objawy uciskowe: duszność, stridor, sinicę oraz trudności w połykaniu. Objawy te występują zaraz po urodzeniu (21). W rozpoznaniu różnicowym należy brać pod uwagę naczyniak limfatyczny, torbiel przewodu tarczowo-językowego, wole wrodzone, torbiele grasicy. Zawsze należy wykonać badanie rentgenowskie klatki piersiowej i szyi. Może ono uwidocznić zwapnienia w obrębie guza. Wskazana jest scyntygrafia tarczycy z użyciem technetu, dająca obraz guza „zimnego” i tomografia komputerowa, zwłaszcza w dużych uciskających guzach. Pomocą w rozpoznaniu może być ultrasonografia, która ujawni nie-równomierną konsystencję guza. Bywa też wykonywane badanie rentgenowskie ze środkiem cieniującym w przełyku.

Potworniak tarczycy jest zawsze wskazaniem do leczenia operacyjnego, którego nagłość zależy od objawów uciskowych. Z powodu duszności dzieci te są zwykle intubowane zaraz po urodzeniu. Tracheostomia jest u nich zabiegiem trudnym ze względu na otaczające tchawicę masy guza. Zależnie od rozległości guza usuwa się jeden lub obydwa płaty tarczycy. Zwykle guzy te mają torebkę i zawierają na obwodzie resztki uciśniętego miąższu tarczycy (9). Po operacji konieczne jest oznaczenie stężenia hormonów tarczycy we krwi w celu stwierdzenia, czy nie ma niedoczynności. W przypadku rozległej resekcji gruczołu należy skontrolować stężenie wapnia i fosforu ze względu na możliwość uszkodzenia przytarczyc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi

http://www.centrum-ortodontyczne.pl/ile-kosztuje-staly-aparat-ortodontyczny-na-zeby/