Podanie niewielkiej ilości dwutlenku węgla

-1. W celu szybkiego pogłębienia anestezji wziewnej. Podanie niewielkiej ilości dwutlenku węgla w czasie nie przekraczającym 5 min pomaga przezwyciężać zatrzymanie oddechu i kurcz krtani oraz przyspiesza indukcję, gdy podawany anestetyk ma wysoki współczynnik rozdziału krew/gaz (p. rozdz. VI).

-2. W celu rozszerzenia głośni dla ułatwienia intubacji wykonywanej na ślepo. 3. Podczas wprowadzania do hipotermii. Dwutlenek zwiększa rozkurcz naczyń obwodowych i obniża stopień kwasicy metabolicznej19.

-4. W anestezji pacjentów z miażdżycą naczyń, w celu zwiększenia przepływu mózgowego20 oraz ułatwienia tolerancji niedokrwienia mózgu podczas zabiegów na tętnicach szyjnych21.

-5. W celu ułatwienia przejścia na oddech własny po okresie kontrolowanego bezdechu (po odwróęeniu działania środków zwiotczających). 6. W przewlekłym upośledzeniu drożności dróg oddechowych z retencją dwutlenku węgla, co przyzwyczaja ośrodek oddechowy do wysokiej prężności tego gazu. W razie niedodania dwutlenku węgla do wdychanych gazów, po uzyskaniu poprawy drożności dróg oddechowych może dojść do bezdechu. Następnie prężność CO, stopniowo się zmniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *