Pacjenci ze znaczną dusznością

-2. U pacjentów osłabionych, ciężką niedokrwistością lub mocznicą albo w stanie wstrząsu zmniejsza się dawki. Tiopental powoduje rozszerzenie łożyska naczyniowego i zmniejsza rzut serca. Przed wprowadzeniem w anestezję dobrze jest podać pacjentom z obciążeniami czysty tlen do oddychania. Ponadto dzięki temu można szybciej usunąć, z płuc azot, co przyspiesza elekt analgetyczny podtlenku azotu i w ten sposób zmniejsza zapotrzebowanie na tiopental.

Można dobrać odpowiednio małą dawkę do bezpiecznego wprowadzenia w anestezję nawet najbardziej schorowanych pacjentów, ale u ciężko chorych godniejszy polecenia jest halotan lub cyklopropan.

-3. Pacjenci ze znaczną dusznością spowodowaną chorobą serca lub płuc. Największą ostrożność przy podawaniu tiopentalu – jeżeli go w ogóle podawać – należy zachować w przypadkach zaciskającego zapalenia osierdzia, dużego zwężenia zastawkowego oraz całkowitego bloku serca. W przypadku przecieku prawo-lewego dochodzi do masywnego przepływu leku przez naczynia wieńcowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *