Ostre bakteryjne zapalenie tarczycy

Rzadko występuje u dzieci i jest zwykle powikłaniem ropnych zakażeń rozwijających się w okolicy tarczycy, np. węzłów chłonnych szyi, okolicy krtani, czasem w przebiegu uogólnionej posocznicy. Nawracające ropne zapalenie tarczycy może być wywołane wrodzoną przetoką III kieszonki skrzelowej Najczęściej spowodowane jest paciorkowcem, gronkowcem lub pneumokokiem. Opisano zakażenia pałeczką olcrężnicy, a nawet beztlenowcami. W przebiegu tego zapalenia mogą powstawać ograniczone ogniska martwicy i ropnie tarczycy, które bywają

podejrzewane nawet o nowotwór, dając objawy guza „zimnego” w badaniu scyntygraficznym. Objawy i rozpoznanie. Główne objawy to bolesność, zaczerwienienie i obrzęk szyi w okolicy tarczycy z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości szyi i bólem przy połykaniu. Choroba ma przebieg burzliwy z podwyższoną temperaturą ciała,, czasem z pogorszeniem stanu ogólnego. W czasie badania powiększona tarczyca, w całości lub jeden płat, jest bolesna obrzęk szyi może mieć znaczne rozmiary. W przypadkach infekcji z udziałem beztlenowców badaniem rentgenowskim szyi można wykryć obecność pęcherzyków powietrza.

Lcezenie. Stosowane są antybiotyki. Przy braku poprawy i narastaniu objawów miejscowych są wskazania do nacięcia i drenowania ropni. Proces zapalny może zlikwidować się bez uszkodzeń tarczycy, może jednak również prowadzić do jej, niedoczynności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *