Ostre bakteryjne zapalenie tarczycy
Rzadko występuje u dzieci i jest zwykle powikłaniem ropnych zakażeń rozwijających się w okolicy tarczycy, np. węzłów chłonnych szyi, okolicy krtani, czasem w przebiegu uogólnionej posocznicy. Nawracające ropne zapalenie tarczycy może być wywołane wrodzoną przetoką III kieszonki skrzelowej Najczęściej spowodowane jest paciorkowcem, gronkowcem lub pneumokokiem. Opisano zakażenia pałeczką olcrężnicy, a nawet beztlenowcami. W przebiegu tego zapalenia mogą powstawać ograniczone ogniska martwicy i ropnie tarczycy, które bywają
podejrzewane nawet o nowotwór, dając objawy guza „zimnego” w badaniu scyntygraficznym. Objawy i rozpoznanie. Główne objawy to bolesność, zaczerwienienie i obrzęk szyi w okolicy tarczycy z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości szyi i bólem przy połykaniu. Choroba ma przebieg burzliwy z podwyższoną temperaturą ciała,, czasem z pogorszeniem stanu ogólnego. W czasie badania powiększona tarczyca, w całości lub jeden płat, jest bolesna obrzęk szyi może mieć znaczne rozmiary. W przypadkach infekcji z udziałem beztlenowców badaniem rentgenowskim szyi można wykryć obecność pęcherzyków powietrza.
Lcezenie. Stosowane są antybiotyki. Przy braku poprawy i narastaniu objawów miejscowych są wskazania do nacięcia i drenowania ropni. Proces zapalny może zlikwidować się bez uszkodzeń tarczycy, może jednak również prowadzić do jej, niedoczynności.
Dodaj komentarz