Linia limfocytów B

Linia limfocytów B. Limfocyty B, bursozależne, u ptaków są wytwarzane przez kaletkę Fabrycjusza. Jej odpowiednikiem u człowieka są prawdopodobnie grudki chłonne skupione (kępki Peyera) w przewodzie pokarmowym, a zwłaszcza wyrostek robaczkowy, którego S0% masy tworzą te kępki (Nouaihat, 1969). Podobnie jak grasica, wyrostek robaczkowy w najmłodszym wieku jest narządem szczególnie chronionym i być może dlatego rzadko bywa miejscem procesów patologicznych u noworodka i młodszego niemowlęcia.

Limfocyty B pochodzą z komórek macierzystych szpiku, które w bursozależnych narządach dojrzewają w sposób analogiczny do dojrzewania linii komórek T w grasicy. Zupełnie lub niezupełnie dojrzałe limfocyty B kolonizują następnie węzły chłonne i śledzionę. Po wtargnięciu antygenu limfocyty B, podobnie jak limfocyty T, gwałtownie namnażają się i przekształcają w komórki plazmatyczne wytwarzające przeciwciała.

Istnieją dwie ewentualności: albo antygen dzięki swej strukturze „instruuje” limfocyty do produkcji swoistych przeciwciał wiążących ten antygen, jak zakłada teoria instrukcji, albo wszystkie informacje konieczne do wytwarzania przeciwciał są już zawarte w limfocytach, zanim wtargnął antygen. Antygen po prostu „wybiera sobie” komórki produkujące przeciwciała przeciwko niemu i wyłącznie te klony komórek ulegają namnażaniu, jak to wynika z teorii selekcji klonów. Ta druga teoria jest obecnie powszechnie przyjęta, ponieważ limfocyty śą heterogeniczne w swych możliwościach rozpoznania antygenu i reakcji z nim. A więc każdy antygen wejdzie w reakcję z jednym lub najwyżej kilkoma limfocytami (Owen, 1976). Ta heterogeniczność dotyczy zarówno limfocytów B, jak i T, a więc jedne i drugie rozpoznają antygen niezależnie. <

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *