Leczenie chirurgiczne miastenii

Chirurgia miastenii datuje się od 1912 r., gdy Sauerbruch usunął tarczycę wraz z grasicą u miasteniczki cierpiącej na chorobę Basedowa, uzyskując znaczną poprawę miastenii. Pierwsze 46 przypadków miastenii leczonej przez Blalocka tymektomią w 1944- r. i zachęcające wyniki sprawiły, że metoda ta uzyskała szeroką akceptację, choć etiologia i patogeneza miastenii nie były wówczas znane. Obecnie tymektomią straciła swój wyłącznie empiryczny charakter, skoro udowodniono, że początek miastenii następuje w immunologicznie zmienionej grasicy, która przynajmniej na początku choroby jest pierwotnym źródłem antygenu i miejscem powstawania przeciwciał przeciwko własnym mięśniom szkieletowym.

Wskazania do tymektomii. Coraz lepsze rozumienie patofizjologii choroby oraz. znaczny postęp w prowadzeniu przed- i pooperacyjnym i związany z tym spadek śmiertelności pozwoliły na stałe rozszerzanie wskazań do tymektomii. Obecnie uważa się, że większość miasteników powinna być poddana leczeniu operacyjnemu im wcześniej, tym lepiej. Dotyczy to szczególnie ludzi młodych z niezbyt długim wywiadem chorobowym (17).

Wątpliwości co do celowości zabiegu istnieją jedynie u chorych z najlżejszymi objawami dobrze kontrolowanymi leczeniem zachowawczym, jak na przykład w ocznej postaci miastenii (Mulder, 1974). Ponieważ jednak postacie lekkie po paru latach mogą przekształcić się w formy znacznie groźniejsze, wczesna tymektomią może być uważana za metodę z wyboru u wszystkich miasteników włącznie z tymi

w podeszłym wieku (Papatestas, 1976). Nawet oczne postacie miastenii nie występują jako zmiany lokalne i powinny być uważane jako część choroby systemowej, skoro u chorych z tej grupy w mięśniach obwodowych, nie wykazujących objawów klinicznych, stwierdzono nacieki limfocytarne. Usunięcie grasicy u dzieci w wieku poniżej jednego roku życia może mieć trudne do przewidzenia skutki immunologiczne, jako że grasica jest hierarchicznie pierwszym narządem odpowiedzialnym za nienaruszalność immunitarną ustroju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi

www.sterydy.net.pl popularny serwis z SAA http://www.ksiegapiekna.pl/