LARYNGOSKOPY

LARYNGOSKOPY. Prototypem był laryngoskop Chevaliera-Jacksona (1865-1958)37, potem modyfikowany przez Magilla28, Flagga29 i Macintosha30. Laryngoskop Magilla wzorowany był na przyrządzie Williama Hilla, laryngologa z St. Mary Hospital w Londynie. Łopatka miała przekrój o kształcie litery U31. Oświetlenie początkowo było zasilane z sieci, potem z 3-woltowej baterii, umieszczonej w uchwycie. Łopatka może być złożona lub ustawiona pod kątem. Stosowane są różne typy i wielkości łopatek model Magilla zaprojektowany jest do podnoszenia nagłośni, natomiast łopatka Macintosha jest krótsza, wygięta i ma przekrój w kształcie litery Z, jej koniec wprowadzony do dołków nagłośniowych (vallecula) podnosi podstawę języka i połączoną z nią nagłośnię, uwidaczniając struny głosowe. Górna powierzchnia nagłośni jest unerwiona przez IX nerw czaszkowy, dolna (tylna) – przez nerw krtaniowy wewnętrzny. Ponieważ przy użyciu laryngoskopu Macintosha nie dotyka się dolnej powierzchni nagłośni, można go stosować w płytszej anestezji środkami wziewnymi niż łopatkę prostą, bez ryzyka kurczu głośni. Podczas stosowania modelu Macintosha rurka intubacyjna przy wprowadzaniu nie zasłania strun głosowych. Produkowane są obecnie laryngoskopy z kopolimeru octanowego, które można sterylizować przez gotowanie, ale nie w autoklawie32. Stosowane są do oświetlenia światłowody z włókna szklanego.

Łopatki są projektowane w ten sposób, żeby wkładane w usta pacjenta po stronie prawej odsuwały język w lewo. Są także modele łopatek do stosowania od strony lewej do prawej33. Łopatki używane dla dorosłych można stosować nawet u całkiem małych dzieci, jednak dla noworodków i niemowląt konieczne są specjalne proste, np. typu Sewarda.

Spośród licznych modyfikacji konstrukcji można wymienić laryngoskop Bowena-Jack- sona34, modyfikację modelu Macintosha. Ma on długą łopatkę i najmniejszy możliwy „uskok” odpowiadający dostatecznemu odgięciu języka. Typ Polio można stosować u pacjentów w tzw. żelaznych płucach jest to model Macintosha z łopatką ustawioną pod kątem ok. 135°.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi

kredyt długoterminowy bez bik www.przetargimedyczne.com