DWUTLENEK WĘGLA [C02]

Odkryty przez von Helmonta (1597-1644), wyizolowany w r. 1757 przez Josepha Blacka (1728-1799). Spopularyzowany wśród anestezjologów wkrótce po ogłoszeniu (1921) pracy Haggarda i Yandella Hendersona (1873-1944) z USA6. Zalecali oni stosowanie 5°/o dwutlenku węgla w tlenie „w celu przezwyciężenia zapaści związanej z anestezją”. W W. Brytanii popularyzatorem dwutlenku węgla był J. S. Haldane (1860-1936)7. Gaz ten powinien znajdować się w każdym aparacie anestetycznym’. Pobudzające działanie dwutlenku węgla na układ oddechowy wykazali w r. 1870 Herman i Escher8.

W XVIII i XIX wieku ustalono, że groźne następstwa niedostatecznej wentylacji spowodowane są niedoborem. tlenu. Możliwość występowania nadmiaru dwutlenku węgla uświadomiono sobie dopiero po ogłoszeniu pracy Ralpha Watersa9, prowadzącego wówczas prywatną praktykę w Sioux City w stanie Iowa. Opierając się na wynikach pracy D. E. Jacksona, farmakologa z Cincinnati10 Waters doszedł do wniosku, że poziom dwutlenku węgla podczas anestezji można regulować (przynajmniej u znieczulanych zwierząt). Oczywiście dużo wcześniejszym pionierem koncepcji absorpcji CO, był John Snow11. Głównym powodem wprowadzania absorpcji C02 była dla Watersa wygoda i względy ekonomiczne, a po wprowadzeniu cyklopropanu metoda ta stała się jeszcze bardziej opłacalna. Dopiero później zaczął on podkreślać możliwość zagrożeń związanych z nadmiarem dwutlenku węgla12. Późniejsze wprowadzenie środków zwiotczających i częste stosowanie IPPV stało się przyczyną częstszego występowania hipokapni. Anestezjolodzy przedstawiali wiele powodów, dla których stan taki jest nie tylko nieszkodliwy, lecz nawet stosunkowo korzystny. Nie jest zaskoczeniem, że wahadło mody biegnie dziś w przeciwnym kierunku i normokapnia ponownie zyskuje uznanie.

Właściwości. Bezbarwny gaz. W wysokich stężeniach posiada ostry zapach. Ciężar cząsteczkoY/y 44. Ciężar właściwy 1500 (dla powietrza 1000). Rozpuszczalność w wodzie w temperaturze pokojowej wynosi 87,8% obj. Temperatura krytyczna 31°C. Ciśnienie krytyczne 72,85 atm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *