Duże operacje stomatologiczne

d. Duże operacje stomatologiczne. . Wszystkie operacje wewnątrzczaszkowe. f. Operacje na uchu środkowym i wewnętrznym (jeżeli intubuje się przez nos, to nie przez nozdrze po stronie chorej).

g. Pewne operacje okulistyczne, np. operacja zeza, usunięcie woreczka łzowego, enu- kleacja gałki, ekstrakcja zaćmy, implantacja do przedniej komory, irydektomia, sklere- ktomia itd. Niektórzy autorzy unikają intubacji podczas operacji wewnątrzgałkowych48.

h. Operacje tarczycy. Większość autorów zaleca intubację ze względu na drożność dróg oddechowych i oddalenie anestezjologa od pola operacyjnego, mniejszość unika intubacji jako powodującej pooperacyjne zapalenia tchawicy i dysfagię. Ból krtani może jednak wystąpić po operacji nawet, jeżeli pacjent nie był intubowany. Ucisk guza na krtań jest wskazaniem do intubacji.

i. Mikrochirurgia krtani używa się bardzo cienkiej rurki, np. 5,5 mm (ze względu na widoczność strun40, p. rozdz. XXV). 8. Gdy może wystąpić kurcz głośni, np. pewne przypadki cystoskopii, operacji żylaków odbytu itp.

-9. Wśród anestezjologów dziecięcych są entuzjaści intubujący nieomal we wszystkich przypadkach. 10. U pacjentów z nieruchomymi strunami głosowymi, np. z powodu reumatycznego zapalenia krtani, akromegalii. W opinii autorów intubacji nie należy nadużywać ani stosować bez rzeczywistych wskazań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi

zabudowy balkonu www.nastolatka.pun.pl/viewtopic.php?pid=1625