Budzenie

Budzenie. Szybkość budzenia zależy od ilości środków użytych do premedykacji i od wstrzykniętej dawki tiopentonu. Pooperacyjne wymioty i niepokój zdarzają się rzadko. W bezpośrednim okresie pooperacyjnym należy pilnie obserwować drożność i sprawność wymiany oddechowej. Pacjenci ambulatoryjni po znieczuleniu tiopentonem powinni być pod opieką osoby drugiej, nie wolno im prowadzić samochodu podczas powrotu do domu ani podejmować odpowiedzialnych działań.

Środki stosowane wraz z tiopentonem. Niektóre z nich mogą zwiększyć częstość występowania nudności i wymiotów. 1. PODTLENEK AZOTU I TLEN. Podawanie takiej mieszaniny w proporcji 50:50 albo 75 : 25 zapewnia właściwe natlenienie i zmniejsza zużycie tiopentonu. Jest to postępowanie bezpieczne i stosowane rutynowo w wielu szpitalach podczas anestezji tiopentonem do wszystkich operacji, z wyjątkiem bardzo krótkotrwałych.

-2. NARKOTYCZNE ŚRODKI PRZECIWBÓLOWE. Małe dawki narkotyku (np. 2-4 mg morfiny, 20 mg petydyny41, 1 mg diamorfiny czy 0,5 ml talamonalu) pogłębiają analgezję i zmniejszają zapotrzebowanie na barbiturany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *