Budowa i czynność nadnerczy

-3 miesiąca ciąży. Przed urodzeniem masa obu nadnerczy wynosi 7 g, co stanowi 0, 2% masy ciała płodu, kora zaś zajmuje w tym czasie 80% gruczołu. W stosunku do masy ciała nadnercze noworodka jest cięższe niż u człowieka dorosłego. Jego wielkość równa się 1/3 wielkości nerki. W okresie pierwszych 2 tygodni życia nowo-

rodka kora płodowa zanika, co powoduje dość gwałtowne zmniejszenie się gruczołu 0 50%, a rozwija się kora właściwa, która w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia podwaja swą wielkość (3, 20).

Budowa i czynność nadnerczy. Nadnercza w postaci płaskich, żółtawych tworów leżą na poziomie XI żebra, pozaotrzewnowo, w okolicy górnych biegunów nerek. Mają cienką torebkę włóknistą i są częściowo otoczone torebką tłuszczową oraz powięzią pozaotrzewnową. Nadnercze prawe, kształtem zbliżone do trójkąta, jest położone powyżej górnego bieguna nerki. Leży ono między wątrobą a przeponą, częściowo za żyłą główną dolną, która przykrywa jego część przyśrodkową. Nadnercze lewe, kształtu półksiężycowatego, jest bardziej związane z nerką aniżeli prawe. Leży między górnym biegunem nerki a boczną krawędzią aorty i jest przykryte przez ogon trzustki i naczynia śledzionowe. Tylne powierzchnie obu nadnerczy zwrócone są do przepony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *